طرح احداث دامداري ۲۰۰ راسي هلشتاین

طرح احداث دامداري ۲۰۰ راسي هلشتاین

اندازه: 132.00K

تعداد صفحات: 50

نوع فایل: ورد ،

دسته بندی:

قیمت: 6000 تومان

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

برای خرید این محصول از دکمه روبه رو استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

طرح احداث دامداري ۲۰۰ راسي هلشتاین

كليات

ايجاد طرحي كه عبارت است از يك واحد دامداري ۲۰۰ راسي كه از نژاد شيري هلشتاين مي باشد . براي ايجاد طرح احتياج به ساختمان و تاسيسات نگهداري و پرورش گاوهاي شيري و مذكور و نتايج حاصله با مشخصاتي كه ذكر خواهد شد.

مجري طرح

طرح پيشنهادي بوسيله يكي از دانشجويان رشته دامپروري به مورد اجرا گذاشته مي شود . وي با استفاده از اطلاعات و كمك تجارب بزرگان در زمينه طرح قادر خواهد بود مديريت را اعمال نمايد و در اين پروژه موفق باشد.

بازار فروش :

به علت اينكه مشهد يكي از شهرهاي بزرگ محسوب مي شود مصرف مواد لبني در آن بالا مي باشد . لذا فروش محصولات بدست آمده هميشه در كارخانه شير مورد مصرف و به بازار عرضه مي شود .

محل اجراي پژوهش

پس از بررسي هاي لازم جهت انجام اين پژوهش گاوداري موقوفات ملك وابسته به آستان قدس رضوي انتخاب گرديد. گاوداري موقوفات ملك يك واحد شيري صنعتي با بيش از ۲۰۰ راس گاو است. اين گاوداري در سال ۱۳۷۹ هجري شمسي توسط آستان قدس رضوي خريداري شده و در جاده اسفراين به بجنورد واقع شده است. سيستم نگهداري گاوها نيمه باز و تمامي گاوها از نژاد هلشتاين هستند.

تهيه مواد اوليه

براي انجام اين آزمايش پروبيوتيك مورد نياز از كارخانه كانادائي –LALLEMAND ANLMAL MUTRITION تهيه گرديد. اين محصول به صورت گرانوله و خشك بوده و هر گرم آن مطابق اطلاعات ارائه شده از كارخانه سازنده، حاوي billion 20 سلول زنده مخمر (saccharomyces cerevisiae CNCM1-1079) است كه به نام تجاري BIOTAL SB20 به بازار ارائه شده است.

انتخاب دام هاي آزمايشي

اين پژوهش به روي ۴۵ راس گوساله هلشتاين نوزاد از بدو تولد كه به صورت تصادفي در سه گروه ۱۵ راسي قرار گرفتند انجام شد.

 

تغذيه گوساله هاي نوزاد

گوساله ها پس از زايش طي ۶ ساعت اول ۲-۳ بار به مقدار ۱۰% وزن بدن آغوز دريافت مي كنند پس باشد تازه گاو، دو وعده در روز به ميزان ۱۰% وزن بدن تغذيه مي شوند. گوساله ها از سن ۳ روزگي به كنسانتره شروع كنند، تازه به صورت آزاد دسترسي داشتند. آب از روز دوم بصورت آزاد در اختيار گوساله ها قرار گرفت. شير خشك از روز بيستم دو وعده در روز به ميزان gr350 در هر وعده در اختيار گوساله ها قرار گرفت.

مراقبت از گوساله ها و جايگاه نگهداري آنها

گوساله بعد از تولد در كنار مادر مي ماند تا ليسيده و خشك شود، سپس آغوز مادر دوشيده شده و بصورت دستي به گوساله خورانده مي شد، بعد از وزن شدن،  ناف گوساله با شوريد ضد عفوني مي گرديد و گوساله به جايگاه نگهداري انفرادي منتقل مي شد.

جايگاه نگهداري گوساله هاي تازه متولد شده به صورت انفرادي

كه نيمي از آن مسقف است. گوساله ها تا حدود سن ۲۰ روزگي در اين مكان نگهداري مي شوند و سپس به جايگاه انفرادي بزرگتري منتقل مي گردند.

جهت آماده سازي جايگاه گوساله ها، ابتدا جايگاه به طور كامل كودروبي مي شود، سپس شسته شده و شعله افكني صورت مي گيرد و با آهك ضد عفوني مي شود. جايگاه حداقل يكهفته بسته به تعداد زايش خالي مي ماند و در معرض تابش نور خورشيد است. بستر با كولش آماده مي گردد وگوساله تازه متولد شده به جايگاه منتقل مي شود.

گروههاي آزمايشي

اين پژوهش در سه گروه گوساله  هلشتاين نوزاد بصورت كاملاً تصادفي مقايسه شد. اين سه گروه شامل: گوساله هاي گروه يك از بدو تولد روزانه يك گرم از پروبيوتيك (Biotd SB20) را همراه كلستروم و از روز سوم همراه شير طبيعي مادر تا پايان هفته دوم دريافت كردند. گوساله هاي گروه دوم از بدو تولد روزانه يك گرم از پروبيوتيك (Biotd SB20) را همراه كلستروم و از روز سوم همراه شير طبيعي مادر تا پايان هفته سوم دريافت كردند. گوساله هاي گروه سوم (گروه كنترل) خواهند بود و كلستروم و جانشين شونده شير را بدون پروبيوتيك دريافت كردند.

اندازه گيري فاكتورهاي رشد

اندازه گيري كليه فاكتورهاي رشد توسط يك نفر انجام پذيرفت تا خطاي انساني به حداقل رسانده شود. وزن هر گوساله، طول بدن، اندازه دور سينه، اندازه ارتفاع در روزهاي ۱، ۷، ۱۴، ۲۱، ۲۸ گرفته و ثبت شد و اختلاف آنها محاسبه گرديد.

نمونه گيري

با استفاده از سرنگ يكبار مصرف، پس از مفيد كردن گوساله به ميزان ۵ ميلي ليتر خون از وريد و داج اخذ شده و بلافاصله در لوله آزمايش حاوي ماده ضد انعقاد ريخته شده و در همان روز به آزمايشگاه منتقل مي گرديد. اخذ اين نمونه ها در روزهاي ۱، ۷، ۱۴، ۲۱، ۲۸ صورت گرفت.

كارهاي آزمايشگاهي

آزمايش هاي مربوط به CBC: بوسيله دستگاه cell counter مدل celltae ساخت كشور ژاپن با استفادهاز خون حاوي ماده ضد انعقاد انجام گرفت و مقدار هر يك از پارامترهاي خوني زير بدست آمده.

PCN (هماتوكريت)     MeH (ميانگين هموگلوبين يك گلبول قرمز)

Hb (هموگلوبين)             MCHC (درصد هموگلوبين يك گلبول قرمز)

TWBC (تعداد كل گلبول هاي سفيد)      RBC (گلبول قرمز)

MCV (ميانگين حجم يك گلبول قرمز)             PLT (پلاكت)

شمارش تفريقي گلبول هاي سفيد

پس از تهيه گسترش مستقيم خون روي لازم و رنگ آميزي با محلول گميسا، كليه لام ها توسط يك نفر شمارش گرديد و درصد هر يك از گلبول هاي سفيد خون به تفكيك مشخص مي شود.

اندازه گيري فيبرنيوژن و پروتئين تام

اندازه گيري پروتئين بوسيله دستگاه eteraeto weter صورت گرفته بدين صورت كه ابتدا خون در لوله هاي ميكروهماتوكريت به مدت ۱۰ دقيقه در دستگاه هماتوكريت سانتريفوژ شده و سپس با شكستن لوله ميكروهماتوكريت از حدواسط باقي كت و پلاسما، حدود يك يا دو قطره پلاسما روي رفركتومر گذاشته و پروتئين تام پلاسما را بدست مي آوريم.

جهت اندازه گيري فيبرنيوژن خون هم يك لوله ميكروهماتوكريت حاوي خون حدود ۱۰ دقيقه در دستگاه هاتوكريت قرار داده و پس از حداقل ۵ دقيقه در بن مارسي ۵۶۰۲ قرار داده و دوبار در دستگاه هماتوكريت جهت سانترنيوژ قرار داده تا فيبرنيوژن و ناقوره شده از پلاسما جدا گردد كه به صورت لام سفيد رنگي بر روي بافي كت لوله ميكروهماتوكريت مشخص است. بعد از قرائت ميزانp پلاسما با دستگاه ××××× تفاوت آن با مقدار بدست آمده قبلي ميزان فيبرنيوژن خون است.

ثبت روزهاي درمان

در كل طول دوره، تمامي اسهال ها به يك صورت درمان شدند و همچنين تمامي پنوموني ها هم درمان يكساني داشتند و تعداد روزهاي درمان هر گوساله ثبت گرديد.

ثبت قوام مرفوع

در كل طول دوره، قوام مدفوع گوساله ها بر اساس جدول ۱ روزانه ثبت گرديد.

جدول ۱: كدهاي قوام مدفوع (۲۵)

۱ نرمال سفت اما نه سخت. شكل اصلي را بعد از افتاده و قرار گرفتن بر روي زمين مقدار كمي از دست مي دهد
۲ نرم، ملايم شكل اصلي اش را نمي تواند نگه دارد و مقداري پهن مي شود.
۳ سيال و جاري به آساني پهن مي شود و ارتفاع حدود mm6 دارد
۴ آبكي قوام مايع و ترشحي دارد (مانند آب پرتقال)

 

طرح احداث دامداري ۲۰۰ راسي هلشتاین

برای خرید این محصول از دکمه روبه رو استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

پاسخ دهید