طرح توجیهی احداث دامداری ۲۰۰ راسی هلشتاین

طرح احداث دامداری ۲۰۰ راسی هلشتاین

كلیات

ایجاد طرحی كه عبارت است از یك واحد دامداری ۲۰۰ راسی كه از نژاد شیری هلشتاین می باشد . برای ایجاد طرح احتیاج به ساختمان و تاسیسات نگهداری و پرورش گاوهای شیری و مذكور و نتایج حاصله با مشخصاتی كه ذكر خواهد شد.

مجری طرح

طرح پیشنهادی بوسیله یكی از دانشجویان رشته دامپروری به مورد اجرا گذاشته می شود . وی با استفاده از اطلاعات و كمك تجارب بزرگان در زمینه طرح قادر خواهد بود مدیریت را اعمال نماید و در این پروژه موفق باشد.

بازار فروش:

به علت اینكه مشهد یكی از شهرهای بزرگ محسوب می شود مصرف مواد لبنی در آن بالا می باشد . لذا فروش محصولات بدست آمده همیشه در كارخانه شیر مورد مصرف و به بازار عرضه می شود .

محل اجرای پژوهش

پس از بررسی های لازم جهت انجام این پژوهش گاوداری موقوفات ملك وابسته به آستان قدس رضوی انتخاب گردید. گاوداری موقوفات ملك یك واحد شیری صنعتی با بیش از ۲۰۰ راس گاو است. این گاوداری در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی توسط آستان قدس رضوی خریداری شده و در جاده اسفراین به بجنورد واقع شده است. سیستم نگهداری گاوها نیمه باز و تمامی گاوها از نژاد هلشتاین هستند.

تهیه مواد اولیه

برای انجام این آزمایش پروبیوتیك مورد نیاز از كارخانه كانادائی –LALLEMAND ANLMAL MUTRITION تهیه گردید. این محصول به صورت گرانوله و خشك بوده و هر گرم آن مطابق اطلاعات ارائه شده از كارخانه سازنده، حاوی billion 20 سلول زنده مخمر (saccharomyces cerevisiae CNCM1-1079) است كه به نام تجاری BIOTAL SB20 به بازار ارائه شده است.

انتخاب دام های آزمایشی

این پژوهش به روی ۴۵ راس گوساله هلشتاین نوزاد از بدو تولد كه به صورت تصادفی در سه گروه ۱۵ راسی قرار گرفتند انجام شد.

تغذیه گوساله های نوزاد

گوساله ها پس از زایش طی ۶ ساعت اول ۲-۳ بار به مقدار ۱۰% وزن بدن آغوز دریافت می كنند پس باشد تازه گاو، دو وعده در روز به میزان ۱۰% وزن بدن تغذیه می شوند. گوساله ها از سن ۳ روزگی به كنسانتره شروع كنند، تازه به صورت آزاد دسترسی داشتند. آب از روز دوم بصورت آزاد در اختیار گوساله ها قرار گرفت. شیر خشك از روز بیستم دو وعده در روز به میزان gr350 در هر وعده در اختیار گوساله ها قرار گرفت.

مراقبت از گوساله ها و جایگاه نگهداری آنها

گوساله بعد از تولد در كنار مادر می ماند تا لیسیده و خشك شود، سپس آغوز مادر دوشیده شده و بصورت دستی به گوساله خورانده می شد، بعد از وزن شدن، ناف گوساله با شورید ضد عفونی می گردید و گوساله به جایگاه نگهداری انفرادی منتقل می شد.

جایگاه نگهداری گوساله های تازه متولد شده به صورت انفرادی

كه نیمی از آن مسقف است. گوساله ها تا حدود سن ۲۰ روزگی در این مكان نگهداری می شوند و سپس به جایگاه انفرادی بزرگتری منتقل می گردند.

جهت آماده سازی جایگاه گوساله ها، ابتدا جایگاه به طور كامل كودروبی می شود، سپس شسته شده و شعله افكنی صورت می گیرد و با آهك ضد عفونی می شود. جایگاه حداقل یكهفته بسته به تعداد زایش خالی می ماند و در معرض تابش نور خورشید است. بستر با كولش آماده می گردد وگوساله تازه متولد شده به جایگاه منتقل می شود.

طرح توجیهی گاوداری

طرح توجیهی گاوداری

گروههای آزمایشی

این پژوهش در سه گروه گوساله هلشتاین نوزاد بصورت كاملاً تصادفی مقایسه شد. این سه گروه شامل: گوساله های گروه یك از بدو تولد روزانه یك گرم از پروبیوتیك (Biotd SB20) را همراه كلستروم و از روز سوم همراه شیر طبیعی مادر تا پایان هفته دوم دریافت كردند. گوساله های گروه دوم از بدو تولد روزانه یك گرم از پروبیوتیك (Biotd SB20) را همراه كلستروم و از روز سوم همراه شیر طبیعی مادر تا پایان هفته سوم دریافت كردند. گوساله های گروه سوم (گروه كنترل) خواهند بود و كلستروم و جانشین شونده شیر را بدون پروبیوتیك دریافت كردند.

اندازه گیری فاكتورهای رشد

اندازه گیری كلیه فاكتورهای رشد توسط یك نفر انجام پذیرفت تا خطای انسانی به حداقل رسانده شود. وزن هر گوساله، طول بدن، اندازه دور سینه، اندازه ارتفاع در روزهای ۱، ۷، ۱۴، ۲۱، ۲۸ گرفته و ثبت شد و اختلاف آنها محاسبه گردید.

نمونه گیری

با استفاده از سرنگ یكبار مصرف، پس از مفید كردن گوساله به میزان ۵ میلی لیتر خون از ورید و داج اخذ شده و بلافاصله در لوله آزمایش حاوی ماده ضد انعقاد ریخته شده و در همان روز به آزمایشگاه منتقل می گردید. اخذ این نمونه ها در روزهای ۱، ۷، ۱۴، ۲۱، ۲۸ صورت گرفت.

كارهای آزمایشگاهی

آزمایش های مربوط به CBC: بوسیله دستگاه cell counter مدل celltae ساخت كشور ژاپن با استفادهاز خون حاوی ماده ضد انعقاد انجام گرفت و مقدار هر یك از پارامترهای خونی زیر بدست آمده.

PCN (هماتوكریت) MeH (میانگین هموگلوبین یك گلبول قرمز)

Hb (هموگلوبین) MCHC (درصد هموگلوبین یك گلبول قرمز)

TWBC (تعداد كل گلبول های سفید) RBC (گلبول قرمز)

MCV (میانگین حجم یك گلبول قرمز) PLT (پلاكت)

شمارش تفریقی گلبول های سفید

پس از تهیه گسترش مستقیم خون روی لازم و رنگ آمیزی با محلول گمیسا، كلیه لام ها توسط یك نفر شمارش گردید و درصد هر یك از گلبول های سفید خون به تفكیك مشخص می شود.

اندازه گیری فیبرنیوژن و پروتئین تام

اندازه گیری پروتئین بوسیله دستگاه eteraeto weter صورت گرفته بدین صورت كه ابتدا خون در لوله های میكروهماتوكریت به مدت ۱۰ دقیقه در دستگاه هماتوكریت سانتریفوژ شده و سپس با شكستن لوله میكروهماتوكریت از حدواسط باقی كت و پلاسما، حدود یك یا دو قطره پلاسما روی رفركتومر گذاشته و پروتئین تام پلاسما را بدست می آوریم.

جهت اندازه گیری فیبرنیوژن خون هم یك لوله میكروهماتوكریت حاوی خون حدود ۱۰ دقیقه در دستگاه هاتوكریت قرار داده و پس از حداقل ۵ دقیقه در بن مارسی ۵۶۰۲ قرار داده و دوبار در دستگاه هماتوكریت جهت سانترنیوژ قرار داده تا فیبرنیوژن و ناقوره شده از پلاسما جدا گردد كه به صورت لام سفید رنگی بر روی بافی كت لوله میكروهماتوكریت مشخص است. بعد از قرائت میزانp پلاسما با دستگاه ××××× تفاوت آن با مقدار بدست آمده قبلی میزان فیبرنیوژن خون است.

ثبت روزهای درمان

در كل طول دوره، تمامی اسهال ها به یك صورت درمان شدند و همچنین تمامی پنومونی ها هم درمان یكسانی داشتند و تعداد روزهای درمان هر گوساله ثبت گردید.

ثبت قوام مرفوع

در كل طول دوره، قوام مدفوع گوساله ها بر اساس جدول ۱ روزانه ثبت گردید.

جدول ۱: كدهای قوام مدفوع (۲۵)

۱ نرمال سفت اما نه سخت. شكل اصلی را بعد از افتاده و قرار گرفتن بر روی زمین مقدار كمی از دست می دهد
۲ نرم، ملایم شكل اصلی اش را نمی تواند نگه دارد و مقداری پهن می شود.
۳ سیال و جاری به آسانی پهن می شود و ارتفاع حدود mm6 دارد
۴ آبكی قوام مایع و ترشحی دارد (مانند آب پرتقال)

طرح احداث دامداری ۲۰۰ راسی هلشتاین

۶۰,۰۰۰ ریال – خرید
اشتراک:

نظر خود را بیان کنید