آموزش شبکه پیشرفته

مقاله آموزش شبکه پیشرفته

این محصول شامل سه فایل با فرمت ورد با عنوان های زیر است

  1. آموزش شبکه ۵۰ ص
  2. آموزش شبکه ۱۳۰ ص
  3. آموزش شبکه پیشرفته ۳۵ ص

مقدمه :

استفاده از کامپيوتر در ايران از چند سال قبل رايج شده است . امروزه  در موارد متعددی از کامپيوتراستفاده بعمل می آيد. چرخه استفاده از کامپيوتر از مرحله تهيه سخت افزارهای لازم شروع و در ادامه با نصب تجهيزات سخت افزاری زمينه استفاده از مقولات ديگر نظير : نرم افزار، شبکه ،اينترنت و … فراهم می گردد. در زمينه بکارگيری و استفاده از پتانسيل های فوق سوالات متعدد کاربردی برای هر يک از کاربران با سطوح متفاوت اطلاعاتی مطرح بوده و خواهد بود. تنها با يافتن پاسخ مناسب علمی به هر يک از موارد مطرح شده است که می توان اميدوار به ايجاد يک زير ساخت مناسب فرهنگی بمنظور استفاده از کامپيوتر در جايگاه واقعی خود بود. در صورت نيل به هدف فوق شتاب حرکات هدفمند بمنظور نهادينه شدن فرهنگ عمومی استفاده و بکارگيری سيستم های سخت افزاری نرم افزاری و شبکه سير منطقی و معقول خود را طی خواهد کرد.

اين شرکت با توجه به اهميت موضوع اشاره شده تصميم دارد در اين بخش به سوالات متداول در زمينه کامپيوتر پرداخته و با ارائه پاسخ های مناسب علمی گامی هر چند اندک در زمينه ايجاد و بهينه سازی فرهنگ استفاده از کامپيوتر در کشور بردارد. بدين منظور بخش های متعدد ايجاد و با ساختاری که در قسمت سمت راست اين صفحه مشاهده می نمائيد سازماندهی شده اند. سوالات موجود در هر بخش به مرور زمان افزايش خواهند يافت . روش پاسخ به سوالات مورد نظر بصورت کاملا” علمی  و مختصر خواهد بود. کاربران با مراجعه به هر يک از بخش های فوق و انتخاب سوال مورد نظر قطعا” پاسخی مناسب را دريافت خواهند کرد. هدف از راه انداری اين بخش، ايجاد يک ” دايره المعارف علمی ” در رابطه با کامپيوتر با بهره گيری از پتانسيل های وب است  . اين بخش  کاملا” پويا بوده و سعی خواهد شد که همواره  “حرفی تازه”  برای کاربران داشته باشد

شرايط استفاده از سايت : اين بخش بصورت کاملا” غيرانتفاعی بوده واز تمام کاربران محترم خواهشمند است ، با شرايط استفاده از سايت آشنا شوند . رعايت موارد اعلام شده و پايبندی به آنها مديريت و ساير کارشناسان دست اندرکار تهيه مطالب فوق را تشويق تا راهی را که شروع نموده اند ادامه داده و عملا” حرکتی هر اندازه کوجک در زمينه تکنولوژی اطلاعات برداشته گردد.

در نهايت ! ، اين شرکت همواره از ارائه نقطه نظرات کاربران محترم در جهت بهبود و ارتقاء سطح کيفي موارد اعلام شده استقبال خواهد کرد. خواهشمند است در صورت وجود اشتباه در محتويات هر يک از صفحات ، مراتب را از طريق آدرس Info@srco.ir  به مديريت سايت اطلاع دهيد. پيشاپيش از تمامی کاربران محترمی که اشتباهات موجود را گزارش می نمايند ، تشکر می نمائيم .  پذيرش اشتباهات شرط اوليه  استمرار موفقيت است . برای رسيدن به موفقيت راهی طولانی را در پيش داشته  و جملگی می بايست  همت نمائيم.

منابع : برای تهيه مطالب اين بخش، از سايت های متعدد استفاده شده است .  سايت www.Howstuffworks.com  بعنوان هسته اصلی مطالب اين بخش می باشد. پيشاپيش از مديريت سايت معظم فوق، Marshall Brain تشکر کرده و اميدواريم سايت فوق همچنان يکی از موفق ترين سايت های موجود بر روی اينترنت باشد. از ساير نويسندگان مقالات  که از مطالب آنها در تهيه محتويات  اين بخش استفاده شده ، تشکر کرده و از اينکه اسامی آنان ذکر نشده ، پوزش ما را پذيرا باشند.   يکی ديگر از سايت هائی که از آن برای تهيه مطالب اين بخش استفاده شده است  ، www.microsoft.com  است

 شبکه    

شبکه اترنت

دستيابی به اطلاعات با روش های مطمئن و با سرعت بالا يکی از رموز موفقيت هر سازمان و موسسه است . طی ساليان اخير هزاران پرونده و کاغذ که حاوی اطلاعات با ارزش برای يک سازمان بوده ، در کامپيوتر ذخيره شده اند. با تغذيه دريائی از اطلاعات به کامپيوتر ،  امکان مديريت الکترونيکی اطلاعات فراهم  شده است . کاربران متفاوت در اقصی نقاط جهان قادر به اشتراک اطلاعات بوده و تصويری زيبا از همياری و همکاری اطلاعاتی را به نمايش می گذارند.

شبکه های کامپيوتری در اين راستا و جهت نيل به اهداف فوق نقش بسيار مهمی را ايفاء می نمايند.اينترنت که عالی ترين تبلور يک شبکه کامپيوتری در سطح جهان است، امروزه در مقياس بسيار گسترده ای استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات ،  اطلاعات و يا فرآورده های اطلاعاتی خود را در قالب محصولات توليدی و يا خدمات در اختيار استفاده کنندگان  قرار می دهند. وب که عالی ترين سرويس خدماتی اينترنت می باشد کاربران را قادر می سازد که در اقصی نقاط دنيا اقدام به خريد، آموزش ، مطالعه و … نمايند.

با استفاده از شبکه، يک کامپيوتر قادر به ارسال  و دريافت اطلاعات از کامپيوتر ديگر است . اينترنت نمونه ای عينی از يک شبکه کامپيوتری است . در اين شبکه ميليون ها کامپيوتر در اقصی نقاط جهان به يکديگر متصل شده اند.اينترنت شبکه ای است مشتمل بر زنجيره ای از شبکه های کوچکتراست . نقش شبکه های کوچک برای ايجاد تصويری با نام اينترنت بسيار حائز اهميت است . تصويری که هر کاربر با نگاه کردن به آن گمشده خود را در آن پيدا خواهد کرد. در اين بخش به بررسی شبکه های کامپيوتری و جايگاه مهم آنان در زمينه تکنولوژی اطلاعات و مديريت الکترونيکی اطلاعات خواهيم داشت .

شبکه های محلی و شبکه های گسترده

تاکنون شبکه های کامپيوتری بر اساس مولفه های متفاوتی تقسيم بندی شده اند. يکی از اين مولفه ها ” حوزه جغرافيائی  ” يک شبکه است . بر همين اساس شبکه ها  به دو گروه عمده LAN)Local area network) و WAN)Wide area network) تقسيم می گردند. در شبکه های LAN مجموعه ای از دستگاه های موجود در يک  حوزه جغرافيائی محدود، نظير يک ساختمان به يکديگر متصل می گردند . در شبکه های WAN تعدادی دستگاه که از يکديگر کيلومترها فاصله دارند به يکديگر متصل خواهند شد. مثلا” اگر دو کتابخانه که هر يک در يک ناحيه از شهر بزرگی مستقر می باشند، قصد اشتراک اطلاعات  را داشته باشند، می بايست شبکه ای WAN ايجاد و کتابخانه ها را به يکديگر متصل نمود. برای اتصال دو کتابخانه فوق می توان از امکانات مخابراتی متفاوتی نظير خطوط اختصاصی (Leased) استفاده نمود. شبکه های LAN نسبت به شبکه های WAN دارای سرعت بيشتری می باشند. با رشد و توسعه دستگاههای متفاوت مخابراتی ميزان سرعت شبکه های WAN ، تغيير و بهبود پيدا کرده  است . امروزه با بکارگيری و استفاده از فيبر نوری در شبکه های LAN امکان ارتباط دستگاههای متعدد که در مسافت های طولانی  نسبت بيکديگر قرار دارند،  فراهم شده است .

اترنت

در سال ۱۹۷۳ پژوهشگری با نام ” Metcalfe” در مرکز تحقيقات شرکت زيراکس، اولين شبکه اترنت را بوجود آورد.هدف وی ارتباط کامپيوتر به يک چاپگر بود. وی روشی فيزيکی بمنظور کابل کشی بين دستگاههای متصل بهم در اترنت  ارائه نمود. اترنت  در مدت زمان کوتاهی بعنوان يکی از تکنولوژی های رايج برای برپاسازی شبکه در سطح دنيا مطرح گرديد. همزمان با پيشرفت های مهم در زمينه شبکه های کامپيوتری ، تجهيزات و دستگاه های مربوطه، شبکه های اترنت نيز همگام با تحولات فوق شده و  قابليت های متفاوتی را در بطن خود ايجاد نمود.  با توجه به  تغييرات و اصلاحات انجام شده  در شبکه های اترنت ،عملکرد و نحوه کار آنان  نسبت به  شبکه های اوليه تفاوت چندانی نکرده است . در اترنت اوليه، ارتباط تمام دستگاه های موجود در شبکه از طريق يک کابل انجام می گرفت که توسط تمام  دستگاهها به اشتراک گذاشته می گرديد. پس از اتصال يک دستگاه به کابل مشترک ،   می بايست پتانسيل های لازم بمنظور ايجاد ارتباط با ساير دستگاههای مربوطه  نيز در بطن دستگاه وجود داشته باشد (کارت شبکه ) . بدين ترتيب امکان

 

آموزش شبکه پیشرفته

۱۵۰,۰۰۰ ریال – خرید
اشتراک:

نظر خود را بیان کنید