مقاله هماتوم های مغزی

مقاله هماتوم های مغزی

سکته های مغزی به دو دسته ی: خونریزی داخل ججمه ای (هماتوم اینتراسربرال) و خونریزی زیر عنکبوتیه (هماتوم ساب آراکنوئید) تقسیم              می شوند.

– خونریزی زیر عنکبوتیه : SAH

شایع ترین علت آن سوراخ شدن آنوریسم در حلقه ویلیس می باشد و ممکن است به علت شکستگی استخوان با زیلار جمجه ای نیز به وجود آید و باعث می شود که خون در مایع CHF پخش شود و ما در اینجا بیشتر هموراژی داریم.

تظاهرات بالینی:

پارگی آنورسم باعث بروز سردرد ناگهانی همراه با فقدان هوشیاری، درد و سفتی پشت گردن و ستون فقرات، اختلالات بینایی، وزوز گوش، سرگیجه و همی پارزی، خونریزی شدید باعث کما و مرگ فرد می شود.

 

یافته های تشخیصی:

۱- جهت تعیین اندازه و محل هماتوم CT اسکن و آنژیوگرافی مغزی انجام   می شود. در CT خون مانند رگه های برگ دیده می شود.

درمان:

۱- در صورت مشخص نبودن جای خونریزی برای کاهش ICP از داروهایی که CSF را کاهش می دهند مانیتول و گلیسرول استفاده می شود و اگر ICP افزایش نداشته باشد Lp انجام می شود.

۲- استراحت در بستر. ۳- مصرف آرام بخش ها

عوارض: ۱- هیپوکسی مغزی ۲- اسپاسم عروقی طی ۱۴-۴ روز بعد از خونریزی اولیه درمان جراحی واستفاده ازca  بلاکرها مثل وراپامیل، نیفیدیپین ۳- افزایش Icp 4- افزایش فشارخون سیستمیک: حفظ فشارخون در حد mmHg 15

مراقبت پرستاری:

۱- ایجاد محیط غیر محرک ۲- پیشگیری از افزایش ICP و خونریزی بیشتر ۳- استراحت مطلق ۴- بالابردن سرتخت ۳۰-۱۵ درجه یا کاملاً صاف

۵- جلوگیری از افزایش فشارخون (مانع بروز مانور و السالوا، عطسه شدید، فشار وارد آوردن بر تخت) ۶- نور کم اتاق و محدویت ملاقاتی ها ۷- بررسی پاها از نظر ورم، حساسیت و تغییر رنگ.

– خونریزی داخل مغزی: ICH

در واقع وارد شدن خون به داخل بافت مغز است

درمان دو نوع است: ۱- اگر عارضه تدریجی باش تدابیر پرستاری شامل کنترل ICP، دقت در مصرف مایعات، الکترولیت ها و داروهای ضد فشارخون و عدم دستکاری جمجمه می باشد چون این نوع خونریزی خود به خود محدود شونده است و بررسی از لحاظ GCS.

۲-  اگر ICP به حد غیر قابل کنترلی بالا برود از طریق کرانیوتومی لخته برداشته و خونریزی کنترل می شود.

تدابیر تشخیص: CT اسکن و MRI .

نکته ۱: جلوگیری از آسیب دیدگی های ثانویه که عبارتند از ادم مغزی، افت فشارخون و دپرسیون تنفسی ضروری می باشد.

مقاله هماتوم های مغزی

۴۰,۰۰۰ ریال – خرید
اشتراک:

نظر خود را بیان کنید