مقاله در مورد دامهای شیری

مقاله در مورد دامهای شیری

مقدمه

دامهای شیری  را می توان  کار آمدترین  تبدیل کنندهای  علوفه و گیاهان به مواد غذایی  مورد احتیاج  انسان ها نامید که شیر  تولیدی  توسط  آن ها جزو  ارزانترین  منابع پروتئین  انسان ها می باشد.(۸)  یکی از بیماریهای  که باعث بروز مشکلات زیادی  در سطح گله های گاو شیری شده  و بر کمیت و کیفیت شیر تولیدی  تاثیر می گذارد  بیماری ورم پستان  می باشد . این  بیماری را می توان در بیشتر تلیسه ها  و همچنین گاوهای شیری  ردیابی  نمود. بطوریکه  در بعضی از  گزارشات  آمده  حدود %۷۰ تلیسه ها   در اولین زایش  به این بیماری  مبتلا هستند .  طبق آمار های  ارائه شده  حدود %۵۰   تلیسه ها  در زمان  گوسالگی و حدود ۶ ماهگی  به بیماری ورم  پستان  مبتلا می شوند  که این امر در نهایت  باعث  آسیب  به بافت غدد ترشح  کننده شیر و پستان  می گردد.(۳-۴۱)

با توجه به میزان  شیوع وسیع این  بیماری کنترل  و پیشگیری  از این بیماری  اهمیت بسیار زیادی  دارد . برای کنترل و پیشگیری  از بیماری ورم پستان  باید در مورد دام های  جدیدی  که به گله  وارد می شوند،  دقت لازم  را مبذول نمود  تا از ورود  کانون های جدید  آلودگی  به گله جلوگیری  شود همچنین  باید سریعاً  نسبت به شناسایی  و درمان دام های  در گیر  اقدام نمود و با استفاده  از روش های کنترلي  میزان بروز بیماری را  در گله کنترل نمود . در حال حاضر  نسبت به جلوگیری  از ابتلا به بیماری  ورم پستان  و درمان آن  در تلیسه هایی  که وارد گله می شوند  توجه بسیار کمی  می گردد . مطالعات  اخیر بیان کننده این مطلب هستند  که تلیسه ها به عنوان یکی از مهمترین منابع افزایش  موارد ابتلاء  به بیماری ورم  پستان  وبطور کلی افزایش سطح  آلودگی  به این بیماری  مطرح هستند  که این  امر در نهایت می تواند باعث  کاهش تولید  شیر وافزایش SCC [1]  شیر تولیدي گردد.

ورم پستان  پر هزینه ترین  بیماری در صنعت گاو شیری می باشد  و با وجود تلاش های بسیاری  که برای کنترل  و پیشگیری از این  بیماری به عمل آمده ،  این بیماری هنوز  یکی از  مهمترین معضلات  و مشکلات درصنعت تولید شیر است .  به عنوان مثال در آمریکا  حدود ۸ میلیون  دام در سال علائم  این بیماری  را نشان می دهند که حدود ۸۰۰۰  راس دام در سال بدلیل  شوک و مسائل ناشی از  این بیماری می میرند . بطوریکه این بیماری در سال ۷/۱ میلیون  دلار  به صنعت دامداری  آمریکا ضرر می رساند  که حدود %۷۰  این ضرر بدلیل فرم تحت بالینی  بیماری می باشد  که باعث  می شود  علیرغم  ظاهر سالم شیر و پستان ها  کاهش تولید  و کیفیت بوجود آید . در کنار آن  شیر دور ریخته  شده هم  مبلغ هنگفتی  را بخود اختصاص می دهد . در صورتیکه  هزینه دام های حذف شده  و مرده ( بدلیل بیماری )و دامپزشک  و درمان را هم به این هزینه اضافه  شود این بیماری در سال حدود ۱۲  میلیون دلار  را به صنعت دامداری  آمریکا ضرر می رساند  و می توان گفت  که این بیماری  بطور متوسط  باعث صرف  هزینه ۲۰۰ دلار به ازاء هر راس  دام بیمار می گردد. (۷-۲۲-۴)

با توجه به این مطلب  که در اکثر کشورهای  دنیا زمان  و هزینه ای  که صرف تولید شیر  با کیفیت بالا می گردد تقریباً  برابر با هزینه  و زمانی است  که برای تولید  شیر با کیفیت  پایین صرف می شود  ، اگر دامپروران  ، دامپشکان و  مدیران گله  از راه ها و  علل بروز  بیماری ورم پستان  در گله آگاهی  کافی داشته باشند  بهترین وضرورین راه های کنترل  این بیماری  را اعمال خواهند نمود.

 

کلیات

فصل اول

هدف

هدف از انجام   این پژوهش  بررسی تاثیر  درمان آنتی بیوتیکی  به دو روش تزریق  داخل پستانی  به تنهایی و یا همراه  با درمان  عمومی در کاهش  شیوع ورم پستان در تلیسه ها می باشد .

ورم  پستان  با سایر بیماری های  گاوشیری  تفاوت دارد بطوریکه  در موارد  انفرادی چهره های مختلفی از بیماری را می توان مشاهده کرد ، از موارد خفیف  که هیچگونه نشانه قابل مشاهده ای  وجود ندارد تا موارد بسیار شدید که حتی ممکن است  سبب مر گر  حیوان گردد . دلیل آن این امر است   که در  بیماری ورم پستان  فاکتورهای  متعددی دخیل هستند  و پاتوژن های  مختلفی  باعث بروز این بیماری  می شوند که همین امر باعث  ایجاد چهره های  مختلف بیماری  می شود. تاکنون  بیش از ۱۴۰ نوع ارگانیسم  شناخته شده  که در ایجاد  این بیماری نقش دارند . با توجه به طيف وسیع  پاتوژن  های مولد بیماری  و نیز آلودگی  محیطی و دائمی  که وجود دارد  این بیماری  قابل ریشه کن شدن نمی باشد . همچنین  واکسنی  هم نمی توان ساخت  که بر علیه تمام پاتوژن  های مولد  بیماری موثر باشد .

بیماری ورم پستان  محصول تداخل  یکسری  عوامل می باشد   که این عوامل در مجموع  می توانند باعث ایجاد ورم  پستان شوند  که می توان از میان آن ها به عوامل  ذیل اشاره نمود.(۷)

۱- میکرو ارگانیسم            ۵- مقاومت طبیعی

۲- انسان              ۶- تمیز بودن محیط

۸- روش های شیر دوشی       ۷- استرس

۴- مدیریت                 ۸- سایر عوامل


فصل دوم

 ۲-۱-ورم پستان چیست ؟

هر گونه التهاب  غدد پستانی – صرف نظر از عامل ایجاد کننده التهاب – را ورم پستان  می گویند. (۸)  منظور از ورم پستان  التهاب پستان  می باشد . در واقع اغلب  دامپروران  ورم پستان را همراه با التهاب  پستان  و تغییرات  ظاهری شیر می دانند . این تغییرات  به علت پاسخ  التهابی  بدن دام  در برابر عفونت می باشد. (۲)

واژه ورم پستان [۲]  از دو کلمه یونانی Mastos  به معنای پستان  و it is  به معنای التهاب  تشکیل شده است . التهاب پستان  بر اثر یکی از موارد زیر  رخ می دهد

۱-ضربه با صدمه به پستان

۲- تحریک های  شیمیایی

۸-  عفونت ابجاد شده  بوسیله میکروارگانیسم  وعمدتاً  باکتریها كه  از  متداولترین انواع اورام پستان  به شمار می رود.

واکنش های التهابی  غدد پستانی  در حقیقت مکانیسمی  در  جهت دستیابی به مقاصد زیر است:

۱- حذف میکروارگانیسم  مولد عفونت

۲- خنثی کردن توکسین آن ها

۳- کمک به ترمیم  بافت های آسیب  دیده مولد شیر در پستان و در نتیجه برگشت  به وضع طبیعی

درجه التهاب پستان بسته  به اینکه شدت  واکنش پستان  به منبع تحریک چگونه   باشد  بسیار مختلف است  و ممکن است بیماری  از شکل تحت بالینی تا اشکال  مختلف بالینی دیده شود. (۲-۱)

۲-۱-۱-  عفونت داخل  پستانی :

مراحل وقوع ورم پستان  شامل ۸ مرحله  می باشد :

[۱]  Somatic cell count

[۲]  Mastitis

مقاله در مورد دامهای شیری

۱۰۰,۰۰۰ ریال – خرید
اشتراک:

نظر خود را بیان کنید